Jak oświetlenie wpływa na odbiór wnętrz?

mężczyzna zmienia żarówkę

Odpowiednie operowanie światłem jest sztuką, która buduje architekturę wnętrza. Światło nie tylko rozprasza mrok, ale poprzez wytwarzanie konkretnej atmosfery, wpływa na samopoczucie mieszkańców. Projektując oświetlenie danego pomieszczenia należy pamiętać, że istotne jest nie tylko usytuowanie punktów świetlnych, ale także barwa zastosowanych żarówek. Na szczęście rozwój technologii w dziedzinie lamp dał nowe możliwości operowania światłem.

Rodzaje oświetlenia

Odpowiednie światło jest elementem niezbędnym do ekspozycji nie tylko wnętrz, ale także znajdujących się w nich przedmiotów. Jego właściwy dobór potrafi podkreślić charakter pomieszczenia oraz wzmocnić kolory ścian, podłóg i mebli. Projektując oświetlenie, należy wziąć pod uwagę jego wszystkie jego typy – oświetlenie ogólne, miejscowe, zwane też kierunkowym oraz dekoracyjne. Najintensywniejsze powinno być światło ogólne, ponieważ zastępuje światło dzienne. Najczęściej w tej roli wykorzystywane są żyrandole i lampy sufitowe, dające światło rozproszone lub bezpośrednie. Światło miejscowe zapewnia odpowiednią jasność poszczególnych stref domu. Do uzupełnienia światła ogólnego wykorzystywane są najczęściej lampy stojące, podłogowe i stołowe. Efekt podkreślenia koloru lub wyeksponowania konkretnego przedmiotu daje oświetlenie dekoracyjne.

Zadania współczesnego oświetlenia

Aranżując oświetlenie danego wnętrza, należy zwrócić uwagę na dostęp do światła naturalnego – im mniejszy dostęp do światła naturalnego, tym więcej źródeł światła powinniśmy zaplanować. Ale istotne są również potrzeby mieszkańców oraz przeznaczenie poszczególnych pomieszczeń. Światło jest elementem porządkującym – podkreśla klimat wnętrza, stwarza warunki do pracy i wypoczynku oraz wpływa na jego walory funkcjonalne. Współczesne lampy o niesamowitych kształtach pozwalają na podkreślenie faktury ścian oraz nadają tkaninom, meblom i roślinności zupełnie nowy wyraz.

Wróć do bloga